Ankara'da İstanbul'dan gelen şike davasını son kararını verecek olan Yargıtay 5. Daire Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul, Taka Gazetesi'ne röportaj verdi!

Yazan: Unknown Yazdığı Tarih: 20 Nisan 2013 Cumartesi | 06:23

Ankara'da İstanbul'dan gelen şike davasını son kararını verecek olan Yargıtay 5.Daire Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul'u makamında ziyaret ettik ve davanın akıbetini sorduk.

Vicdanlar konuşur

Tuğrul, "Dosya henüz Yargıtay Başkanlığından bize gelmedi. Gelince dosya üzerindeki delillere ve vicdanımıza göre karar vereceğiz. Fenerbahçe kongre üyeliğimi gizlemedim. Öz yeğenlerim de Trabzonlu" dedi.

Hukuk ne diyorsa o

Kimsenin kendilerini etkileyemeyeceğini söyleyen Tuğrul, herhangi bir makam ve mevki tarafından aranmadıklarını söyleyerek, "Burası en üst makamdır. Ben ve arkadaşlarım önümüze gelen dosyalara sadece bir hukuk dosyası olarak bakarız. Ben şu gördüğünüz kitapları yazabilmek için (Tuğrul, burada yazdığı birbirinden kalın ve uzmanlık gerektiren hukuk kitaplarını gösterdi ) 40 yıllık bir geçmiş ve tecrübe biriktirdim." dedi

Yargıtay 5.Ceza Dairesi Başkanı

Şike Davasına bakacak olan Yargıtay 5. Ceza Dairesi başkanı Sayın Ahmet Ceylani Tuğrul'un davetlisi olarak makamına gittik. Çok nefis ve kendine has ıhlamurundan içtik, (Müsteşar abiminkinden nefis değildi ama) çok yoğun programı arasında bana zaman ayırdığı zaman dilimi içinde aklımıza takılanları sorma fırsatım oldu.
Sıralıyorum;

-Sayın Başkan, kamuoyunda başta Spor Bakanı Suat Kılıç olmak üzere birçok etkili ismin Aziz Yıldırım ve diğer bazı sanıklar lehine sizinle görüştükleri, sizi etkilemeye çalıştıkları konuşuluyor. Doğru olma ihtimali var mı?

Asla bu ve buna benzer girişimler olmamıştır, buna izin vermem. Ben hayatı boyunca dik durmuş biriyim. Ekşi yemediğim için de karnım hiç ağrımadı. Bundan sonra da aynı olacak

Davayı ne zaman karar bağlarsınız?

Dava Geldikten sonra hızla çalışacağız!

Dosya hala size gelmedi mi? Neredeyse 9 ay oldu?

Maalesef Yargıtay Başsavcılığının incelemesi bitmedi. Bekliyoruz.

Özellikle şikenin mağduru Trabzon camiası bu gecikmelerin kasıtlı olduğunu düşünüyor ve sizleri de “şahsen” tanımadıkları için bu oyunun parçası olarak değerlendiriyorlar. Aslında böyle olmadığını anlatmak takdir edersiniz ki çok zor.

Sedat bey, ben Fenerbahçe Kongre Üyeliğimi de gizlemedim, buna gerek duymam. Zira insanın en büyük mahkemesi kendi vicdanıdır ve ben önüme gelen dosya ne diyorsa onu diyeceğim.

Peki, size göre devletin bir mahkemesinin sanıklar hakkında “şike yaptılar ve şu şu cezaları verdim” hükmü, sizin kanaatinizi etkilemedi mi?

Burası en üst makamdır. Ben ve arkadaşlarım önümüze gelen dosyalara sadece bir hukuk dosyası olarak bakarız. Ben şu gördüğünüz kitapları yazabilmek için (Tuğrul, burada yazdığı birbirinden kalın ve uzmanlık gerektiren hukuk kitaplarını gösterdi ) 40 yıllık bir geçmiş ve tecrübe biriktirdim.

Sizce hayatı boyunca dimdik durmuş bir hukuk adamı, bu birikimini suç işlemiş ya da işlediği iddia edilen herhangi biri için ki bunlardan biri de Aziz Yıldırım’dır, bir anda yok sayabilir mi? Dosyaya bakacağız Aziz Yıldırım ya da diğer sanıkların bir suç işlediklerine kanaat getirirsek de gereğini yapacağız.

Tüm Trabzonsporlular ve adalet beklentisi içindeki futbolseverler ve hatta Dünya futboluna yön veren UEFA ve FİFA gibi kurumlar sizden gelecek kararı bekliyor. Özellikle Trabzonluların devlete ve adalete olan güvenleri sarsılmış durumda

Benim öz yeğenlerim Trabzonlu, ve ben Trabzonluların bu memleketi nasıl sevdiklerini iyi bilirim. Herkes şunu bilsin ki, dosyada hukuken ne varsa karar da öyle çıkacaktır.

Daha ne kadar uzar bu süreç, öngörünüz var mı?

Yargıtay başsavcılığındaki inceleme bitip bize geldikten sonra bu davaya öncelik verecek ve en az 5 kişilik komisyonla dosyayı incelemeye başlayacağız. Dosya bize geldikten sonra 2-3 ay içinde kararı veririz.

Ihlamur çok güzeldi, çok teşekkür ederim

Ben teşekkür ederim Sedat Bey. Her zaman beklerim.

Kaynak: Taka Gazetesi