Şike nedir?

Yazan: Unknown Yazdığı Tarih: 3 Mayıs 2012 Perşembe | 06:31

Şike Fransızca kökenli bir sözcük olup, bir spor karşılaşmasının sonucunu değiştirmeye yönelik maddi veya manevi bir çıkar veya tehdit karşılığı varılan anlaşmaya denir.


Şikenin eyleme geçebilmesi için iki taraf gerektirmektedir. Bu konuda, ilk taraf, bir müsabakanın sonucunu değiştirmek veya kendi çıkarına göre olmasını garantilemek isteyen ve bunu gerçekleştirmek için maddi veya manevi çıkar teklif eden yada tehdit ile bunu sağlamaya çalışan taraftır. Diğer taraf ise maddi ve/ya manevi bir çıkar karşılığı kendi tarafının oynadığı bir müsabakada galip gelme, berabere kalma veya mağlup olmayı taahhüt eder.

Ülkemizde şike konusunda bazı çevrelerce kavram daraltımına gidildiği görülmektedir. Bu çevrelerde şike genel olarak bir müsabakayı bilinçli olarak kaybetmeye, veya "maç satma"ya verilen ad olarak da kullanılmaktadır. Maçı diğer takımın kazanmamasına yönelik faaliyetlere ise teşvik pirimi denmektedir.

Türkiye'de ilk şike söylentileri.

Türkiye'de ilk ciddi şike söylentileri Beşiktaş'ın şampiyon olduğu sezonda dile getirilmiştir. Galatasaray, 1985-86 sezonunda 36 maçta yenilgi yüzü görmemesine karşın ligi Beşiktaş'ın ardından 2. sırada tamamlamak zorunda kaldığı sezon, Beşiktaş'ın Galatasaray'ın bazı rakipleri ile gerçekleştirdiği şike iddiaları, Beşiktaş'ı şike ile bağdaştırılan takım haline getirmiştir. Şikenin bu sezonda Galatasaray'ın rakiplerini anti futbola yöneltici teşvik pirimi göndermesi ile gerçekleştiği iddia edilmektedir.

Seneler sonra, o yıllarda halen şikeci olarak adlandırılan Beşiktaş kulübü, 1992-1993 sezonunda, tekrar Galatasaray ile şampiyonluk için çekiştiği bir sezonda, Galatasaray'ın bu sefer şampiyon olması sebebiyle, misilleme amaçlı söylentiler yaymaya başlanmıştır. Galatasaray'ın şampiyonluk için sadece tek farklı bir galibiyete ihtiyaç duyduğu karşılaşmayı, şampiyonluk coşkusu ile 8-0 kazanması ardından Beşiktaş taraftarları kaybettikleri şampiyonluğu sindiremeyerek şike iddialarını ortaya atmış ve bu şekilde Galatasaray'dan önceki şike iddialarına karşılık intikam almaya girişmişlerdir. Oysa Beşiktaş, aynı rakibe aynı sezonda toplam 10 gol atarak bu iddiaları çürütüyordu.

Şike konusunda diğer bir iddia ise Peker çetesi destekli Sinan Engin'li Beşiktaş'ın 100. yılındaki şampiyonluğu olmuştur. Tehdit ve teşvik ile Sinan Engin'in yakın çevresindeki Samet Aybaba, Rıza, Ziya Doğan, Feyyaz Uçar gibi hocaları bir anda birçok kulübe teknik direktör yapılmış, hakemlerle maç esnasında dahi "Korkma Kuddusi ben seni korurum" gidi ifadeler kullanılmış ve sezon nihayetinde şampiyonlukla tamamlanmıştır. Aynı futbolculardan oluşan bu takım bir daha ki sezonda ise çok kötü bir sezon geçirmiştir.

Beşiktaş, Bursa'nın küme düşmesine yol açan bir karşılaşmada yine Peker çetesi ile bağlantılı olarak teşvik pirimi sayesinde kaybettiği dile getirilmiştir. Bursaspor taraftarı ile Beşiktaşlılar arasında bu yüzden halen gerginlikler yaşanmaktadır.

Peker Çetesi ile Aziz Yıldırım ortaklığında da Fenerbahçe hakkında ciddi iddialar göreve geldiği günden bu yana mevcutken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 ay süren bir araştırma sonunda, 3 Temmuz 2011 tarihinde birçok aktif yönetici ile futbolcuyu gözaltına alarak şikeye karşı bir operasyon başlatmıştır. Tutuklama ve iddialar bir çok kulübü ilgilendirirken, baş suçlular olarak Fenerbahçe ve Başkanı Aziz Yıldırım gösterilmektedir. Dava ve Disiplin sürecinin sonuçsuz kalması sebebiyle Galatasaray taraftarı şikeye karşı büyük bir yürüyüş düzenlemiştir.