Amy Winehouse Kimdir?

Yazan: Unknown Yazdığı Tarih: 16 Mayıs 2012 Çarşamba | 05:52

İngiliz şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Amy Jade Winehouse 14 Eylül 1983 tarihinde doğup 23 Temmuz 2011 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Londra'nın kuzeyindeki Southgate semtinde yaşayan Yahudi bir ailede dünyaya gelen Amy Winehouse'ın babası Mitchell taksi şoförü, annesi Janis (kızlık soyadı Seaton) ise eczacıdır. Amy’nin bir de ağabeyi bulunmlaktadır.
Güçlü kontralto vokalleri ile R&B, soul ve caz türlerinde yaptığı çalışmalarla tanınan Amy, magazin gündeminde de madde bağımlılığı ve ruh sağlığı sorunlarıyla yerini edinmiş bir sanatçı olmuştur. Başarılı sanatçının hayatını kaybetmesi de resmi olmayan kaynaklar tarafından uyuşturucu bağımlılığı ile ilişkilendirilmektedir.

Winehouse'ın 2003'te çıkan ilk albümü Frank, başarılı satış grafiğinin yanısıra eleştirmenlerce de beğenildi ve Merkür Ödülü'ne aday gösterildi. 2006'da yayımlanan Back to Black ile En İyi Yeni Sanatçı, Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı dahil olmak üzere altı dalda Grammy Ödülü'ne aday gösterildi ve beşini kazandı. Böylece bir gecede en çok ödül kazanan kadın şarkıcı rekorunu kıran Amy Winehouse beş Grammy kazanan ilk İngiliz şarkıcı oluyordu. 14 Şubat 2007'de En İyi İngiliz Kadın Sanatçı dalında bir BRIT Ödülü kazanan Amy Winehouse, ayrıca En İyi İngiliz Albümü dalında da aday gösterildi. Üç defa Ivor Novello Ödülleri'ne aday gösterildi: biri 2004'de "Stronger Than Me" ile En İyi Çağdaş Şarkı (söz ve müzik) dalında, biri 2007'de "Rehab" ile En İyi Çağdaş Şarkı dalında ve biri 2008'de "Love Is a Losing Game" ile En İyi Söz ve Müzikli Şarkı dalında. Albüm, Birleşik Krallık'ta 2000'lerin en çok satan üçüncü albümü oldu.

Winehouse, zaman zaman önemli kadın müzisyenler, soul müziğin popülaritesinin artışında etkisi olanlar ve İngiliz müziğini yeniden canlandıranlar arasında gösteriliyordu. Kendine has saç ve kıyafet stili, Karl Lagerfeld gibi moda tasarımcılarına ilham kaynağı oldu. Şarkıcının uyuşturucu ve alkol bağımlılığı sorunları, 2007'den ölümüne kadar haberlerde düzenli olarak yer aldı. Boşandığı eşi Blake Fielder-Civil ile birliktelikleri esnasında çeşitli nedenlerle sık sık yasal sorunlar yaşadılar ve eşi kısa bir süreliğine hapishaneye girdi. 2008'de Amy Winehouse, kariyeri ve hayatını tehdit eden sağlık sorunlarıyla da mücadele etmek zorunda kaldı.

23 Temmuz 2011 tarihinde, Londra'daki evinde ölü olarak bulunan Amy Winehouse için polis, ölüm nedeninin henüz bilinmediğini açıkladı. Ailesi ve arkadaşları, 26 Temmuz 2011'de cenazesine katıldı. Cenazesi Golders Green Crematorium'da aynı gün yakıldı.


  • Amy Winehouse Playlist: Amy Winehouse şarkılarını dinleyin.
  • Videolar: Amy Winehouse şarkıları.

  • Alıntı yaptığınızda link vererek kaynak gösteriniz.
    Makale göndermek ister misisniz? Gencturk.net - İlgili makale göndermek isterseniz @Gmail’de “Gencturk.net” ismini kullanan bir mailimiz bulunuyor. Makaleleri sitenize link ile imzalayabilirsiniz. İncelendikten sonra uygun görürsek yayınlarız.